Gmina przyjazna rowerzystom w ocenie turystów kolarzy
29 .
03 .
2022
Turystyka rowerowa w Polsce stała się bardzo popularną formą spędzania czasu wolne- go. Dzisiaj wybór roweru jako środka komunikacji, jest wyrazem troski o środowisko naturalne, a także własne zdrowie i racjonalny wypoczynek. Władze gmin i powiatów coraz częściej zauważają pozytywne aspekty turystyki rowerowej, dzięki czemu powstają nowe drogi i szlaki rowerowe. Organizatorem Konkursu jest Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (dalej PTTK) przy współudziale partnerów zainteresowanych rozwojem i wspieraniem turystyki rowerowej, w szczególności ministerstwa właściwego ds. turystyki.
§ 1 CELE KONKURSU
- Konkurs zainicjowany przez PTTK w ramach Roku Turystyki Rowerowej w 2012 r. ma na celu uhonorowanie gmin, które w swoich działaniach uwzględniają potrzeby rowerzy- stów i promują aktywny wypoczynek na rowerach, tworzą infrastrukturę rowerową, inicjują lub wspierają organizowanie imprez rowerowych, wydają mapy i przewodniki rowerowe.
- Konkurs promuje gminy, które dbają o bezpieczeństwo rowerzystów, wspierają akcję „Bądź bezpieczny na rowerze”, zachęcają do jazdy w kaskach i kamizelkach odblaskowych, a także do znakowania rowerów.
- Konkurs jest okazją do promocji gmin „przyjaznych rowerzystom”, ale również do dostrzeżenia zaangażowania władz gmin, lokalnych stowarzyszeń i aktywistów działają- cych na rzecz rozwoju turystyki rowerowej w swoich okolicach.
- Celem Konkursu jest wspieranie i nagradzanie działań związanych z:
- Inwestycjami w infrastrukturę turystyczną: szlaki, ścieżki i drogi rowerowe, wypożyczalnie rowerów, stojaki dla rowerów w miejscach użyteczności publicznej (dworce kolejowe i autobusowe, urzędy, parki, itd.), punkty napraw rowerów, miejsca obsługi rowerzystów, miejsca noclegowe, postojowe itp.
- Promocją w postaci wydanych map, przewodników, aplikacji mobilnych, informacji na stronach gminy i innych portalach.
- Popularyzacją turystyki rowerowej poprzez organizację cyklicznych imprez dla użytkowników rowerów.
- Organizowaniem konkretnych działań na rzecz mieszkańców i turystów związanych z propagowaniem bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym rowerzystów (np. kamizelki odblaskowe, oświetlenie, znakowanie, jazda w kaskach).
§ 2 ZASADY POSTĘPOWANIA KONKURSOWEGO
- Konkurs przeprowadza się w następujących kategoriach gmin: do 10 000 mieszkańców, do 20 000 mieszkańców, do 40 000 mieszkańców, do 100 000 mieszkańców oraz powyżej 100 000 mieszkańców.
- Zgłoszenia gmin do Konkursu Gmina Przyjazna Rowerzystom dokonują turyści kolarze na podstawie karty zgłoszenia, która dostępna jest na stronie: www.pttk.pl oraz www.ktkol.pl. Wzór karty zgłoszenia stanowi załącznik do Regulaminu. Wypełnioną kartę zgłoszenia należy przesłać w formie elektronicznej na e-mail: WYŚLIJ WIADOMOŚĆ do 30 kwietnia.
- Do zgłoszonych gmin zostanie przesłany link do elektronicznego formularza, w którym należy podać: szczegółowy opis zrealizowanych inwestycji (m. in. długość dróg, ścieżek rowerowych i oznakowanych szlaków, ilość urządzeń, miejsc postojowych) w minionym roku kalendarzowym oraz adresy portali, wykaz zorganizowanych imprez (rajdy, zloty), informacje o innych działaniach, w tym o planowanych na przyszły rok, a także o długofalowym planie utrzymania i konserwacji istniejącej infrastruktury rowerowej. Zachęcamy do dołączenia materiałów takich jak mapy, plany, dokumentacja fotograficzna, kopie publikacji prasowych oraz wydawnictw związanych z turystyką rowerową w formie elektronicznej lub przesłania ich na adres Biura Zarządu Głównego PTTK.
- Wypełniony formularz, o którym mowa w ust. 3, gminy przesyłają elektronicznie do 30 czerwca a ewentualne materiały uzupełniające – na adres: Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Zarząd Główny, ul. Senatorska 11, 00-075 Warszawa, z dopiskiem „Gmina Przyjazna Rowerzystom”.
- Dane zawarte w formularzach zostaną poddane sprawdzeniu przez Komisję Turystyki Kolarskiej ZG PTTK.
- Na podstawie nadesłanych zgłoszeń, informacji i materiałów uzupełniających przekazanych przez gminy, laureatów Konkursu wyłania jury, w skład którego wchodzą zaproszeni przez organizatora przedstawiciele organizacji i instytucji zainteresowanych rozwojem turystyki rowerowej.
§ 3 NAGRODY - Laureaci Konkursu zostaną uhonorowani Certyfikatami „Gmina Przyjazna Rowerzystom”, oraz dyplomami za udział wręczanymi w trakcie Międzynarodowych Targów Rowerowych Bike-Expo w Kielcach lub w czasie innego wydarzenia związanego z turystyką rowerową.
- W ramach poszczególnych edycji Konkursu organizatorzy mogą przyznać nagrody dodatkowe.
- Gmina, która uzyskała trzykrotnie Certyfikat „Gmina Przyjazna Rowerzystom” może ubiegać się o nagrodę Grand Prix.
§ 4 POSTANOWIENIA KOŃCOWE - Ostateczna interpretacja Regulaminu Konkursu należy do organizatorów.
- Regulamin Konkursu został zatwierdzony uchwałą Zarządu Głównego PTTK nr 213/XIX/2021 z dnia 1.04.2021 roku i obowiązuje od dnia zatwierdzenia.