Powstała Monografia Gminy Rokitno
Najpierw powstał pomysł, by opracować monografię gminy. Od pomysłu do realizacji przeszedł lokalny regionalista Szczepan Kalinowski, i tak powstała pozycja "Z szacunkiem do korzeni - monografia Gminy Rokitno".
Monografia przedstawi odbiorcom ciekawe wydarzenia, interesujących ludzi, zabytki i przyrodę gminy Rokitno. W publikacji będzie można znaleźć m.in. informacje na temat: potencjału turystycznego gminy, zarysu dziejów gminy, kultury materialnej i folkloru, życia społeczno-gospodarczego, a także słownik krajoznawczy, biografie zasłużonych mieszkańców, kalendarium gminy oraz liczne fotografie.
Autor monografii we wstępie pisze, że „gmina Rokitno, choć położona z boku głównych szlaków komunikacyjnych, ma ciekawą historię i pracowitą współczesną społeczność. W Polsce mamy kilka miejscowości o tej samej nazwie, dlatego dobrze, by większą publikacją, przypominającą burzliwe dzieje nadbużańskich Podlasiaków, określić własną tożsamość. Jestem głęboko przekonany, że książka ta będzie wielce pomocna w budowaniu tejże tożsamości„.
Kalinowski poświęca sporo miejsca turystyce, zwracając uwagę, że gmina Rokitno i okolice mają liczne walory oraz ciekawą ofertę. „Osoby, które korzystają z noclegów w Rokitnie lub Cieleśnicy, poza atrakcjami w samej gminie, zwiedzają okolice, m.in. w Białej Podlaskiej – zabytki i Muzeum Południowego Podlasia z bogatą kolekcją ikon, w Janowie Podlaskim – światowej sławy Stadninę Koni Arabskich, sanktuaria w Kodniu, Leśnej Podlaskiej, Pratulinie czy cerkwie w Grabarce i Jabłecznej” – zauważa autor.
Monografia będzie bezpłatna i dostępna od 27 września w Gminnej Instytucji Kultury w Rokitnie. Realizacja pomysłu odbywa się w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”, objętego programem w zakresie 4.8 Promowanie obszaru objętego LSR, w tym produktów lub usług lokalnych.